iPad lietotāja piezīmes

1
iPad lietotāja piezīmes

Kad tika prezentēts pirmais iPad, es biju ļoti skeptiski noskaņots. Līdzīgi kā lielākā daļa cilvēku, īsti nesaredzēju pielietojumu šādai ierīcei. No šībrīža viedokļa smieklīgākais skepticisma iemesls bija ekrāns – man likās, ka jebkuram ekrānam jābūt 16:9 vai līdzīgās malu attiecībās, nevis arhaiskajā 3:4. Šobrīd tas, protams, šķiet smieklīgi.

Pagāja zināms laiks un es sapratu, ka iPad ir maģija. Tā ir lieliska, noderīga un ērta ierīce par ļoti pieņemamu cenu. Kad iznāca iPad 2, izmantoju iespēju iegādāties vecās paaudzes iPad lētāko Wi-Fi variantu, bet vēlāk radās izdevība par smieklīgu cenu iegādāties iPad 2 ar 3G.

Tagad ar iPad esmu apradis un labprāt padalīšos lietošanas pieredzē – gan, lai informētu skeptiķus par to, ka iPad nav bling bling ierīce bez jēgas, gan palīdzot tiem, kas vēl domā, vai iegādāties iPad/svārstās starp iPad un citiem planšetdatoriem. Gan jau arī iPad esošie lietotāji atradīs ko noderīgu manis rakstītajā.

Par iPad pielietojumu:

Laikam jāsāk ar to, kas ir būtiskākais – no skaistas un ērtas ierīces nav nekādas jēgas, ja tai nav pielietojuma. Tieši šī iemesla dēļ iPad un citām planšetēm joprojām ir daudz skeptiķu, pazīstu arī vairākus cilvēkus, kas iegādājušies iPad un tas putējis plauktā, līdz ticis pārdots.

Vajadzības atšķirās un ticu, ka iPad nebūt nav pirmās nepieciešamības prece. Tomēr, pastāstīšu, kā iPad izmantoju es pats.

– Ziņu, blogu, internetu lasīšana

Es ļoti daudz lasu gan drukāto presi, gan interneta resursus, lai vienmēr būtu lietas kursā par notiekošo. Uz datora nav ērti lasīt stundām ilgi vai atrodoties ceļā. Uz datora lasīt vispār nav ērti. Telefons, savukārt, ir par mazu nopietnai, ilgstošai lasīšanai.

iPad, savukārt, ziņu un blogu lasīšana ir maģiska. Aplikācija Flipboard  pārvērš Facebook un Twitter draugu un sekojamo cilvēku satura haosu par izcili ērtu žurnāla tipa izdevumu, kurā varu vienuviet apskatīt draugu Facebook bildes un Twitterī publicētās saites.

Aplikācija Zite ir mans visu laiku labākais iPad atklājums – pēc salinkošanas ar Twitter, Facebook un Google Reader un interešu pievienošanas (piemēram, Advertising, Hip-Hop, Social Media), tā atrod ziņas no visiem iespējamiem pasaules resursiem, kas lasītāju varētu interesēt. Un Zite algoritmi ir fantastiski, aplikācija ņem vērā to, kurus resursus un rakstus esi ilgāk lasījis, pielāgojot nākamās ziņas aizvien precizāk Tavām interesēm.

Man nav jāiet cauri miljons nelasītiem rakstiem RSS lasītājā, es varu relaksēti reizi dienā iziet cauri vislabākajiem no labākajiem rakstiem, nelasot pārējo drazu. Zite aplikācija ir unikāli uz iPad (tagad arī uz iPhone), tai ir arī konkurenti, bet Zite ir nenoliedzami labākā pieejamā.

Runājot par lasīšanu – galvenais, protams, ir ērtais iPad formāts. Lasīt iPad ir tikpat ērti vai ērtāk kā lasīt fizisku avīzi vai žurnālu. Ilgstoši lasīt datorā ir neērti, nejēdzīgi un nedabīgi.

– Piekļuve internetam sekundēs un datora aizstāšana gan ikdienā, gan ceļojumos

Darba dēļ man ir nepieciešams vienmēr varēt piekļūt internetam. Kad nebiju iegādājies iPad, uz skolu ikdienā līdzi nēsāju portatīvo datoru. Sākumā tas bija 2.5 kg smags 16″ laptops; kad nevarēju izturēt svaru un anormālo neērtumu, iegādājos netbuku (netbuki ir sātana izgudrojums), kad mani nervi vairs nespēja izturēt netbuku, no tā atbrīvojos un iegādājos 13″ Lenovo ThinkPad datoru. Lai cik viegls un plāns nebūtu dators, tas vienalga ir smags un neparocīgs ātrai piekļuvei internetam.

Ja es gribu atbildēt uz e-pastu, man iPad izņemšana no somas un piekļuve internetam aizņem apmēram 3 sekundes. Ja es gribu atbildēt uz e-pastu, izmantojot datoru, man datora izņemšana no somas, iziešana no Stand By, modema startēšana un pārlūka atvēršana aizņem vairākas minūtes. Un, ja tas un citas lietas internetā ir jādara daudzreiz dienā, tas ir SASODĪTI neērti.

Ar iPhone nepavisam nepietiek šādos gadījumos tīri izmēru dēļ. Ja uz e-pastu atbildi vēl var uzbakstīt no telefona, ir daudzas lietas, ko izdarīt telefonā ir neparocīgi vai pat neiespējami.

iPad sver tikpat, cik viena mana mācību grāmata, un aizņem mazāk vietas somā. Ņemot vērā milzīgo darbības laiku un niecīgos izmērus, man tas gandrīz vienmēr ir somā arī situācijās, kad datoru līdzi nestaipītu. B

raucot ceļojumos iPad ir neaizvietojams – augustā braucu ar autobusu uz Horvātiju un varēju skatīties seriālus, spēlēt spēles, lasīt un sakarīgi pavadīt laiku, kamēr datoru līdzi nekad šādā braucienā neņemtu. Martā  lidošu uz Portugāli, un atkal – nekādā gadījumā neņemtu līdzi datoru, bet iPad būs perfekts šādam braucienam.

– Datora aizstāšana mājās

Dators nav ērta ierīce brīvā laika pavadīšanai. Dators ir lieliska ierīce radīšanai (teksta, videklipu utt.), darbam, programmēšanai un kam tik vēl ne. Bet dators nav ērts tām darbībām, kam vismaz es veltu lielāko daļu brīvā laika – lasīšana, video skatīšanās, Facebook+Twitter+Draugiem, mūzikas klausīšanās un tā tālāk.

Ar MacBook Air un citām ierīcēm ir drusku savādāka situācija, bet portatīvā datora lietošana pēc pieraduma pie iPad ir katastrofa. Tas ir milzīga izmēra, smags, neparocīgs, nenormāli skaļš, nenormāli uzkarstošs (klēpjdators, lol) un ar mirgojoši kaitinošām diodēm priekšpusē, kas novērš uzmanību. Es, protams, aprakstu pats savu primāro datoru, bet pieļauju, ka tādi datori ir lielākajai daļai vidusmēra cilvēku. 4 gigabaiti RAM un divkodolu procesors man neko nedod, ja ierīce ir nožēlojami nepraktiska.

Vēl viens negatīvi ietekmējošs faktors manā gadījumā, protams, ir lietošanas ērtums, ātrums un sistēmas interfeiss – visos datoros lietoju Windows. Jāatzīstās, ka vienīgais iemesls, kāpēc pagaidām lietoju datorus ar Windows, ir tas, ka Mac ir sasodīti dārgs. Ja varētu to atļauties, būtu aizmigrējis uz Mac jau sen.

Pastāstīšu tikai vienu piemēru. Situācija – gribu noskatīties YouTube mūzikas klipu, teiksim, Riekstu Armijas klipu “Mobilizācija”.

Process uz iPad: sēžu dīvānā, paņemu iPad, atveru YouTube Favourites, noskatos klipu perfektā kvalitātē ar normālu skaņu.

Process uz datora, ja tas ir izslēgts: sēžu dīvānā, paņemu datoru (kura baterija tur mazāk par stundu), ieslēdzu to (paiet ~3 minūtes līdz atveras Firefox), atveru YouTube Favourites, pagaidu līdz klips sāk lādēties, nomainu rezolūciju uz 720p, pagaidu vēl druciņ, sēžu ar ārā lādējošos, rūcošu, pārkarsušu un smagu ierīci ar čarkstošu/klusu skaļruni un skatos klipu.

Es, protams, pārspīlēju, bet domai jābūt skaidrai. Es pat nesākšu runāt par jaunu video meklēšanu vai video/bilžu pārlūkošanas ērtumu un ātrumu un tā tālāk.

Šeit varētu taisīt milzīgu atkāpi par iPad interfeisa pareizumu: par to, ka multitāskings un 17 atvērti logi ar mirgojošiem Skype mesidžiem, Twitter un Facebook ziņām, e-pastiem un 28 aktīviem tabiem pārlūkā, kā arī kaudzi widgetu uz desktopa nav īsti pareizais veids, kā pavadīt laiku. Īpaši, ja skaties filmu vai seriālu jeb centies koncentrēties darbam. Bet tad šis raksts kļūtu vēl garāks un to mēs negribam.

ŅEM VĒRĀ – iPad nav datora aizstājējs. Ja ir nepieciešams nopietni strādāt/rakstīt/darīt jebko advancētu, iPad datoru nevar aizstāt. Tas jāsaprot – normālam vidusmēra cilvēkam ar iPad vien nepietiks.

– Spēļu spēlēšana

Es nekad neesmu sevi uzskatījis par īpaši aktīvu geimeri un nevienā no datoriem man nav instalēta neviena spēle. Man riebjās spēļu dzenāšana uz datora kaut vai tāpēc, ka pieprasa nemitīgu iedziļināšanos datora parametros un kaudzi naudas, lai geiminga pieredze būtu iespējami laba. Pēc konsolēm arī pagaidām neredzu nekādu vajadzību – ne stacionārājām, ne pārnēsājamām.

iPad, savukārt, spēlēt spēlītes man ir milzīgs prieks. Neatkarīgi no tā, vai runa ir par casual spēlītēm kā Fruit Ninja (visu laiku labākā spēle vispār) vai nopietnākiem šūteriem, braukšanas spēlēm vai, piemēram, Mirror’s Edge- geiminga pieredze uz iPad ir lieliska.

iPad paliekot populārākam un jaudīgākam, arī geimings iegūs ļoti daudz. Pāris dienas pirms šī raksta publicēšanas iznāca iPad un iPhone versija populārajam GTA III, kas ir teju identiska oriģinālam un maksā smieklīgu naudu (5$). Tas ir tikai laika jautājums līdz daudzas populāras spēles tiks portētas uz iPad, kaut gan jau šobrīd spēļu izvēle ir milzīga.

Turklāt spēlīšu dzenāšana iPad vismaz man šķiet daudz sociālāka un foršāka padarīšana kā nopietns geimings tīklā, naktīm ieslēdzoties savā istabā. Skolā esmu radījis Fruit Ninja atkarību kaudzei cilvēku un spēlēšanas process, līdzīgi Nintendo Wii vai Xbox Kinect, ir daudz draudzīgāks par nopietnu geimingu.

– iPad spēja pielāgoties jebkurām specifiskām vajadzībām un interesēm

Ja Tev patīk fotografēt, Tu vari lejupielādēt kādu no n-tajām lieliskajām foto apstrādes programmām, kas foto apstrādi padarīs ātru, ērtu un neticami vienkāršu. Turklāt iPad aplikācijas maksā salīdzinoši niecīgas summas (atceramies, cik maksā kaut vai primitīvākās Photoshop versijas). Iesaku aplikāciju Snapseed – izcila un vienkārša.

Ja Tev patīk ceļot, Tu vari atrast simtiem aplikāciju, kas palīdzēs saplānot maršrutu, atrast apskates objektus, saglabāt kartes, rezervēt viesnīcu.

Ja aizraujies ar mūzikas veidošanu, iPad par dažiem dolāriem Tev ļaus iespēlēt ritmus uz virtuālas bungmašīnas vai spēlēt klavieres. Jā, tas neaizstās fiziskas klavieres, bet, ja salīdzina ierīci Tavā somā un tūkstošiem latu vērtus instrumentus, kas sver simtiem kilogramu – iPad sniedz grūti aptveramu iespēju daudzumu jebkuram radošam cilvēkam. Par 5$ aplikācijā Garage Band varēsi izvēlēties starp dažnedažādiem instrumentiem un to variācijām.

Un es esmu pilnīgi 100% pārliecināts, ka talantīgs un radošs cilvēks ar 5$ aplikācijas piedāvātajām iespējām varēs radīt ģeniālus, izcilus un leģendārus skaņdarbus, kamēr nīgri skeptiķi iegādāsies tūkstošiem latus vērtas klavieres un ļaus tām noputēt. (Starp citu, Gorillaz ir radījis veselu albumu vienīgi uz iPad).

Man šķiet, ka digitālās mūzikas radītājiem iPad sniedz īpaši lieliskas iespējas – uz iPad ir pieejams, piemēram, populārais Fruity Loops.

Šie ir tikai piemēri, pastāv neskaitāmas nozares, kurās iPad sniedz unikālas iespējas – tas ir izcils rīks, piemēram, pilotiem un mediķiem. Tāpat, domāju, ka arī matemātikas, fizikas, dabaszinību un citu eksaktu nozaru cienītājiem iPad rada milzumdaudz jaunu iespēju.

Kāpēc iPad, nevis citi planšetdatori?

Runājot par iPad konkurenci ar citiem planšetdatoriem – iPad joprojām 95% gadījumu būs labākā izvēle.

Es ļoti optimistiski skatos uz Windows 8 ierīču plāniem (mobilā Windows 7 OS ir lieliska un, atšķirībā no visiem pārējiem konkurentiem, tās interfeiss nav neveiksmīgi aizņemts no iOS). Tāpat man ļoti cerīgs liekas jaunais Asus EEE Pad Transformer montrs ar 4 kodolu procesoru, glītu dizainu un pievienojamu dokstaciju, kas to pārvērš nosacītā netbukā.

Bet citādi – iPad konkurenti pārsvarā ir smieklīgi un vienīgais iemesls tos izvēlēties varētu būt cena. Es saprotu vēlmi iegādāties 7″ ACME planšeti par 90 latiem, bet nebūt nesaprotu vēlmi iegādāties dažādas plastmasīgas grabažas par cenu, kas ir analoga iPad. Argumentācija? Paņemiet rokās tās ierīces un patestējiet. Galleria Riga augšējos stāvos ir elektronikas veikals ar visvisādām planšetēm, ko iespējams notestēt. Paspaidiet, paspēlējieties.

Ir jābūt anormālam Android vai Windows fanātam, lai nenovērtētu to, kā strādā iPad. Bez nevienas aiztures, ar līdz sīkākajām detaļām perfektu interfeisa dizainu, izcilu ātrdarbību, perfektu un intuītivu interfeisu utt.

Par cenu un “value for money”:

Var atrast neskaitāmu daudzumu ierīču, ko iPad spēj aizstāt – sākot no digitālajiem foto rāmjiem un pārnēsājamajiem DVD atskaņotājiem (tiešām kāds tādus vēl pērk?), beidzot ar radio un e-grāmatu lasītājiem. Un te vērts padomāt tieši izmaksu kontekstā – es zinu cilvēkus, kas par 100 Ls pērk pārnēsājamos DVD atskaņotājus un par 150 Ls e-grāmatu lasītājus. Vai netbukus par 250 Ls.

Ņemot vērā, cik daudzas ierīces iPad var aizvietot, tā cena nebūt nav dārga. Vēl var uz tā cenu skatīties kontekstā ar iPhone cenām – ierīce, kas ir daudz lielāka izmēros un dod daudz vairāk iespēju, maksā krietni lētāk.

Papildus jāņem vērā, ka ir ļoti daudz veidu, kā iPad var palīdzēt sevi atpelnīt. Teiksim, žurnāla Wired elektroniskā, interaktīvā un iespaidīgā iPad versija maksā, šķiet, 2.99 eiro. Narvesen žurnāla papīra izdevums maksā ~5 Ls. Līdzīga situācija ir ar programmatūru un daudz ko citu.

iPad vai iPad2? Wi-Fi vai 3G?

Ļoti individuāla izvēle. Ja ierīci izmantosi lasīšanai, internetam un video un pārsvarā lietosi mājās, lētākā vecā iPad versija būs tieši laikā.

Atšķirība starp iPad un iPad 2 ir lietošanas ātrumā (visai būtiska), jaudā (spēlēm jāpērk iPad 2), svarā un plānumā (manāma) + kamerās (vismaz man kameras ir ļoti nebūtiskas).

Tā kā cenas atšķirība ir paliela, es, visticamāk, šobrīd iegādātos veco iPad ar 3G, bet, ja nav žēl piemaksāt – iPad 2 tomēr ir krietni pārāks. Turklāt, mobilie operatori piedāvā visai pieņemamus nomaksas piedāvājumus.

Par pārējo:

Es patiešām uzskatu, ka, jo lielāka būs iPad un līdzīgu ierīču izplatība, jo pasaule būs labāka. Sākot ar skolām un fantastiskām iespējām mācību procesā jau sākumskolas gados (nerunājot par ietaupītu skolas somas svaru), turpinot ar cilvēkiem, kas nedraudzējas ar datoriem.

Mana vecmamma nelieto ne datoru, ne mobilo telefonu; datori viņu biedē. Ar iPad, savukārt, viņai nav nekādu problēmu un nedomāju, ka man būtu jelkādas grūtības viņu 5 minūtēs apmācīt, kā izlasīt jaunākās ziņas, paklausīties radio vai veikt videozvanu ar radiem Austrālijā. Tikmēr datorprasmes viņai un citiem veca gadagājuma cilvēkiem saistās ar mocībām.

Pirms iPad iegādes, jāapzinās, ka tā, lielākoties, ir ekstra, nevis nepieciešamība. Ar iPad daudz ko var darīt ērtāk, ātrāk un labāk, bet vidusmēra cilvēks var paveikt to pašu arī ar datoru. Ja galvenie laika kavēkļi internetā ir Spoki.lv pārskatīšana, Draugiem.lv galeriju komentēšana un Skype sarakstes, diez vai iPad būs prātīgs ieguldījums.

Tāpat arī tieši otrādi – ja esi programmētājs vai Linuxists, droši vien iPad nebūs Tavas dzīves svarīgākā vēlme. Bet citādi – iPad ir izcila ierīce, kas paver ļoti plašas iespējas. Turklāt, ja labi pameklē, pirmās paaudzes iPad labā stāvoklī var atrast par cenu zem 200 Ls.

Ja ir vēlme, lai iesaku noderīgākās iPad aplikācijas/spēles vai atbildu uz citiem jautājumiem par iPad – droši rakstiet komentāros. Iespēju robežās centīšos līdzēt.

Tie, kas ir skeptiski par iPad, ir skeptiski par Apple vispār. Ir jābūt diezgan plānam, lai neredzētu to inženierijas un grafiskās saskarnes ģenialitāti, kas tur ir ielikta. iPad ir produktu produkts. Stikls, alumīnijs, ierastā recepte. Skaists ekrāns. Tā pati vide, kas iPhone. Iespējas ir tik ierobežotas, cik ierobežota ir aplikāciju izstrādātāju fantāzija. Jau no laika gala bija skaidrs, ka iOS pamatā ir ārkārtīgi pievilcīga platforma aplikāciju izstrādātājiem un tā arī piešķir iPad (un iPhone) tā unikālās iespējas. Dzelzis pats par sevi ir skaists, bet tas nebūtu nekas bez aplikācijām, kas uz tā ir pieejamas.

P.S.S. iPad ir fantastiska ierīce arī vienkārši muļķīgām un mazāk muļķīgām izklaidēm.

  1. ieteiktu nomainīt klēpjdatoru ;P
    manam nav diožu, baterija tur stundas 5-6, nekarst un nerūc. svars 1,3.
    nejūtu nekādas vajadzības pēc tālruņa ar lielāku ekrānu…

LEAVE A REPLY